Krimi

39-årig mand stukket i brystet på sin bopæl i Herning

En 23-årig mand opsøgte tirsdag aften en 39-årig på hans adresse og stak ham én gang i brystet med en kniv.

Midt- og Vestjyllands Politi fik tirsdag aften en anmeldelse om et knivstikkeri i Herning. En 23-årig skal onsdag fremstilles i grundlovsforhør. (Arkivfoto).
Midt- og Vestjyllands Politi fik tirsdag aften en anmeldelse om et knivstikkeri i Herning. En 23-årig skal onsdag fremstilles i grundlovsforhør. (Arkivfoto). Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 09:59

En 39-årig mand blev tirsdag aften stukket med en kniv i brystet på sin bopæl i Herning.

Det oplyser vagtchef ved Midt- og Vestjyllands Politi Lars Even tidligt onsdag morgen.

Politiet modtog anmeldelsen klokken 21.57.

- De to mænd havde været oppe at skændes over et eller andet i lørdags.

- Tirsdag aften møder den 23-årige op på den forurettedes bopæl og banker på. Da den 39-årige åbner døren, bliver han stukket én gang i brystet med en kniv, siger Lars Even.

Herefter forlod den 23-årige bopælen.

Klokken 23.33 fandt politiet frem til den formodede gerningsperson, som er blevet anholdt og sigtet for kvalificeret vold.

Den 39-årige er uden for livsfare. Han er blevet kørt til Skejby Sygehus, hvor han behandles for sine kvæstelser.

Politiet formoder ikke, at den sigtede og forurettede havde kendskab til hinanden forud for skænderiet lørdag.

Hundepatruljer har natten til onsdag undersøgt det område, som den 23-årige bevægede sig i efter knivstikkeriet og før anholdelsen.

Her har politiet fundet en kniv, som det formoder er gerningsvåbnet.

Manden vil blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Herning onsdag klokken 11.00.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden