Krimi

En anholdt efter overfald med hammer mod 73-årig på Nørrebro

En 32-årig mand skal lørdag formiddag fremstilles i grundlovsforhør, efter at 73-årig fredag blev overfaldet.


Opdateret 22. november 2025 kl. 05:28

En 73-årig mand blev fredag aften overfaldet og slået flere gange i hovedet med en hammer på Nørrebro.

Det oplyste central efterforskningsleder ved Københavns Politi Jesper Schroll til Ritzau fredag aften.

Tidligt lørdag morgen fortæller Mikael Andersen, som er vagtchef ved Københavns Politi, at man i forbindelse med hændelsen har anholdt en 32-årig mand.

Han er sigtet for kvalificeret vold og skal lørdag formiddag fremstilles i grundlovsforhør, lyder det.

Vagtchefen afviser for nuværende at svare på spørgsmål om motivet for hændelsen, ligesom han ikke ønsker at svare på, om offeret og den mistænkte menes at kende hinanden.

- Vi har selvfølgelig et billede af, hvad der er sket, men vi skal have ham fremstillet, inden vi kan sige alt for meget, siger Mikael Andersen.

Politiet fik anmeldelsen klokken 18.12.

Fredag aften fortalte central efterforskningsleder Jesper Schroll, at politiet efterfølgende fik flere henvendelser fra vidner, der havde set hændelsen.

- Man har set to mænd i noget karambolage dernede, og efterfølgende er den ene løbet fra stedet, fortalte han.

Det lød samtidig, at den 73-årige var ved bevidsthed og blev behandlet på skadestuen for sine skader.

Der er ikke noget, der indikerer, at der skulle være "nogen fare for andre" i området, sagde efterforskningslederen samtidig.

Politiet var efter anmeldelsen til stede i området, som de forlod igen klokken 21.30.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden