Anklager: Bandidos indførte mellemlederlag i 2016
Mødereferater fundet i sportstaske hos Bandidos' europapræsident fremlægges af anklager under opløsningssag.
Opdateret kl. 14:55
Det er anklagemyndighedens opfattelse, at rockergruppen Bandidos ændrede struktur i 2016.
Det er kommet frem under det første retsmøde i en sag om opløsning af gruppen ved Retten i Helsingør.
Specialanklager Melissa Fernandez fra Statsadvokaten for Særlig Kriminalitet (SSK) fremlægger et referat fra et møde om valg af en europæisk præsident for Bandidos i Essen i januar 2016.
I referatet fremgår det, at strukturen i Bandidos skal ændres.
- Det drejer sig om at skille tingene ad for at undgå, at klubben bliver gjort forbudt, lyder det i referatet.
- Hvis der sker noget i klubben, kan den kun forbydes i en enkelt region.
Melissa Fernandez forklarer, at det er anklagemyndighedens opfattelse, at Bandidos fra 1996 til 2016 havde et såkaldt Europe-lag og så de underliggende lokale afdelinger - også kaldet chapters.
I 2016 blev der ifølge anklagemyndigheden indført et "mellemlederlag" mellem det overordnede Europe-lag og de lokale chapters.
Det lag blev kaldt Southern Scandinavia Federation.
Under en ransagning hos Bandidos' europapræsident Michael Rosenvold - også kaldet Kokken - i 2023 blev der fundet en sort sportstaske med mange Bandidos-dokumenter. Heriblandt ringbind med referater fra møder i 2016.
På et møde senere i 2016 for vicepræsidenterne for Bandidos blev en sag om forbud mod Bandidos i Tyskland nævnt.
- Årsagen er retssagen i Tyskland. Europol ånder os i nakken, fremgår det ifølge anklageren i referatet.
Samtidig med strukturændringen skete der ifølge anklagemyndigheden en ændring i udseendet på de veste, som Bandidos-medlemmer bærer.
På vestens rygmærke ses en lille mand med tyk mave, en sombrero-hat, en pistol i den ene hånd og et sværd i den anden.
Under det logo var der inden strukturændringen i 2016 et buet skilt, hvorpå der stod Denmark.
Efter strukturændringen blev Denmark erstattet af navnet på medlemmets lokale afdeling.
Over mere end 30 retsmøder ved Retten i Helsingør skal anklagemyndigheden forsøge at bevise, at Bandidos er en forening med et ulovligt formål.
Der ventes en afgørelse i sagen i august.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.