Krimi

Cyklist er alvorligt tilskadekommen efter højresvingsulykke

En højresvingende lastbil har onsdag morgen påkørt en 37-årig kvinde i København.

Københavns Politi blev onsdag morgen tilkaldt til en højresvingsulykke på Nørrebro, hvor en kvinde er kommet alvorligt til skade. (Arkivfoto).
Københavns Politi blev onsdag morgen tilkaldt til en højresvingsulykke på Nørrebro, hvor en kvinde er kommet alvorligt til skade. (Arkivfoto). Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

En kvinde er onsdag morgen kommet alvorligt til skade i en højresvingsulykke på Nørrebro i København.

Kvinden var på cykel og er blevet påkørt af en højresvingende lastbil i krydset mellem Mimersgade og Hamletsgade. Politiet fik anmeldelsen klokken 07.42, fortæller vagtchef Michael Andersen fra Københavns Politi.

- Der er sket alvorlig personskade, siger vagtchefen.

Den 37-årige kvinde var ved bevidsthed, da hun blev bragt til hospitalets traumecenter.

De pårørende er underrettet.

Politiet har afspærret på stedet, hvor en bilinspektør skal foretage undersøgelser. Trafikken kan dog passere.

- Der er åbnet for trafik, men der opleves udfordringer med fremkommeligheden på stedet. Vi opfordrer til, at der vises tålmodighed, skriver Københavns Politi på X.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden