Krimi

Danske bandemedlemmer styrede bedragerier fra Finland

Fra et callcenter i Helsinki blev der ringet til især ældre i Finland, Sverige og Danmark, siger politiet.

Finsk politi har samarbejdet med kolleger i Danmark og Norge i en stor sag om såkaldte kontaktbedragerier. (Arkivfoto)
Finsk politi har samarbejdet med kolleger i Danmark og Norge i en stor sag om såkaldte kontaktbedragerier. (Arkivfoto) Alexander Farnsworth/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 14:37

To danske medlemmer af banden Loyal To Familia er i en straffesag i Finland blevet dømt for at bedrage ældre i flere lande.

Det oplyser politiet ifølge TV 2 Kosmopol torsdag.

Fra en lejlighed i Helsinki blev der drevet et callcenter, hvorfra der blev ringet til især ældre borgere i Finland, Danmark og Sverige.

Formålet var at narre personerne til at overføre penge. De fik at vide, at de talte med en person fra banken eller politiet.

I Københavns Politi siger vicepolitiinspektør Bjarke Dalsgaard til TV 2 Kosmopol, at man ser flere og flere eksempler på, at bandemedlemmer er involveret i de såkaldte kontaktbedragerier.

Dansk politi har været involveret i den sag, som der nu er afsagt dom i, og dele af komplekset behandles af politi og anklagemyndighed i Norge.

Finsk politi gik i aktion med anholdelse af ikke færre end 17 personer i juni sidste år, oplyste Københavns Politi i november.

Blandt dem var otte med forbindelse til Danmark: seks danske statsborgere samt en polsk og en somalisk statsborger, som begge har bopæl i Danmark.

- Der er tale om organiseret svindel, og vi ser det som en stor succes sammen med norsk og finsk politi at være kommet så tæt på bagmændene i det her netværk, har Bjarke Dalsgaard tidligere sagt om aktionen i den finske hovedstad.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden