Far udsatte sine to døtre for vold igennem flere år

39-årig mand dømt for at have udsat sine børn for kontinuerlig vold igennem mange år

Foto: Henrik Bo

Opdateret kl. 19:04

AALBORG: Igennem flere år udsatte en 39-årig far sine to døtre for vold i hjemmet syd for Aalborg. Volden mod børnene begyndte allerede, da de var blot tre og seks år gamle.

Torsdag blev den 39-årige så idømt fire måneders ubetinget fængsel for kontinuerlig at have udsat sine børn for volden, der bestod i både slag med flad hånd, slag med fluesmækker og i et enkelt tilfælde også spark.

Det oplyser anklager Mette Høg.

Volden mod den ældste af døtrene begyndte, da hun var seks år gammel i 2010 til maj 2021, hvor manden blev anholdt efter en voldsepisode i hjemmet, der den dag både gik ud over den ene af døtrene og hustruen.

Den anden datter var udsat for vold, fra hun var blot tre år gammel i 2015.

Nægtede alt

I Retten i Aalborg nægtede den 39-årige sig skyldig, og han afviste, at han nogensinde havde lagt en hånd på sine børn.

I stedet forklarede han, at børnene og deres mor havde fundet på beskyldninger mod ham i forbindelse med, at han og hustruen var gået fra hinanden, fortæller Mette Høg.

Ud over fængselsdommen fik den 39-årige - der er fra Bosnien - også en advarsel om udvisning af landet. 

Han udbad sig betænkningstid med henblik på en eventuel anke af dommen. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden