straffesag

Borger blev bidt af politihund: Hvert år får politiet klager over adfærd

En borger blev bidt i hovedet, ryggen og armen af politihund. Politiet fik sidste år 984 adfærdsklager.

Grenå Politi bruger politihunde i 2005.
En borger indsendte i 2023 en adfærdsklage til Den Uafhængige Politianklagemyndighed (DUP), efter at han blandt andet blev bidt i hovedet af en politihund. (Arkivfoto).
Grenå Politi bruger politihunde i 2005. En borger indsendte i 2023 en adfærdsklage til Den Uafhængige Politianklagemyndighed (DUP), efter at han blandt andet blev bidt i hovedet af en politihund. (Arkivfoto). Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 14:00

En mand blev sidste år angrebet af en politihund, mens han var ved at lægge sig ned.

- Sæt eller læg dig ned, havde en politibetjent sagt til ham, mens han havde fat i mandens krave.

Han blev af politihunden bidt i ryggen, skulderen, armen og i hovedet og indgav derfor en klage til Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP) over politibetjentens adfærd.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden