Jagt

Jagtulykke: Nordjyde skyder anden mand i benet

Det vides ikke, hvor slemt den ramte mand kom til skade

En nordjysk jæger ramte lørdag en anden mand med hagl på en jagttur.
En nordjysk jæger ramte lørdag en anden mand med hagl på en jagttur. Arkivfoto: Bitten Holmsgaard

Opdateret 09. december 2022 kl. 14:13

TORNUM: En 53-årig jæger fra Hjallerup er af Syd- og Sønderjyllands Politi blevet sigtet for at forvolde nærliggende fare for nogens liv eller førlighed.

Det skriver lokalsitet migogvejen.dk.

Sigtelsen kommer efter en jagtulykke lørdag i Tornum i Sønderjylland, hvor den 53-årige nordjyske jæger med et vådeskud ramte en 38-årig jæger i benet. 

Den ramte mand er fra lokalområdet.

Skuddet blev løsnet klokken 13.55, skriver Ekstra Bladet, og det var her, den 53-årige ikke ramte det dyr, han skød efter, men i stedet ramte hagl den 38-årige.

Manden fra Hjallerup er sigtet efter straffelovens paragraf 252, der lyder: "Med fængsel indtil 8 år straffes den, der for vindings skyld, af grov kådhed eller på lignende hensynsløs vis forvolder nærliggende fare for nogens liv eller førlighed."

Det vides ikke, hvor slemt tilredt den 38-årige ramte mand blev af skuddet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden