ild

Kvinde er død efter brand i lejlighed i Valby

En kvinde i slut 60'erne er lørdag død i forbindelse med ild i lejlighed i Valby. De pårørende er underrettet.

En person er lørdag død efter at være blevet hevet ud af en lejlighed i Valby, hvor der var ild i lejligheden.

Det oplyser vagtchef ved Københavns Politi Henrik Svejstrup.

Personen, der er død, er en kvinde i slut 60'erne. De pårørende er underrettet.

Lørdag tidlig aften skrev Hovedstadens Beredskab på Twitter, at man var i gang med at slukke ild i en lejlighed på 1. sal i Urtehaven i Valby.

Her blev det også oplyst, at en person var reddet ud af lejligheden og overgivet til ambulancetjenesten. Det er denne person, der er afgået ved døden.

Vagtchefen fortæller, at politiet endnu ikke ved, hvordan ilden i lejligheden er opstået. Det skal teknikere nu til at forsøge at klarlægge.

I et opfølgende tweet har Hovedstadens Beredskab lørdag aften oplyst, at ilden i lejligheden er slukket.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden