Krimi

LTF'er mistænkes for at styre narkosmugling fra Dubai

NSK vil udvide fængslingsgrundlaget mod en 42-årig mand, så han kan efterlyses med navn og billede.

En 42-årig mand, der mistænkes for at planlægge narkosmugling, befinder sig ifølge NSK i Dubai. (Arkivfoto).
En 42-årig mand, der mistænkes for at planlægge narkosmugling, befinder sig ifølge NSK i Dubai. (Arkivfoto). Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 15:09

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) mener, at et 42-årigt medlem af den forbudte bande Loyal To Familia (LTF) har været med til at indsmugle 357 kilo kokain til Danmark, mens han har befundet sig i udlandet.

Det er kommet frem under et retsmøde i Københavns Byret fredag formiddag, hvor LTF'eren fremstilles in absentia.

NSK mener, at manden befinder sig i Dubai. Han er allerede fængslet in absentia, men anklagemyndigheden vil udvide fængslingsgrundlaget, så det bliver muligt at efterlyse den 42-årige internationalt med navn og billede.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden