26-årig røvet, efter han så noget mistænkeligt
Politiet søger vidner, der har set episoden
Opdateret kl. 06:33
En 26-årig mand blev natten til torsdag udsat for røveri ved Kennedy Arkaden i Aalborg. Det oplyser vagtchef Jesper Sørensen fra Nordjyllands Politi.
Politiet fik anmeldelsen klokken 01.48.
Forud havde den 26-årige mødt to personer, der udviste det, vagtchefen kalder for mistænkelig adfærd, ved nogle cykler, som de muligvis var ved at stjæle.
Den 26-årige henvendte sig derfor til dem, men da han gjorde det, truede de to ham til at udlevere blandt andet et headset.
De to truede den 26-årige ved at sige, at de havde noget i lommerne, og dermed var der tale om røveri.
Kort efter stak de to røvere af på cykler i østlig retning mod Godsbanen.
Vagtchefen beskriver de to røvere således:
Røver A: Cirka 20 år, 170 centimeter høj og iført baggy bukser og en blå halsedisse. Og så var han maskeret for ansigtet.
Røver B: Havde skæg.
Har du set episoden eller andet mistænkeligt omkring Kennedy Arkaden ved gerningstidspunktet, hører politiet gerne fra dig på telefon 114.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.