overfald

Ni er fængslet i sag om pistol og røveri på Bornholm

Retten har efter næsten to måneder besluttet at løfte sløret lidt for en sag om røveri og våben.

Midt i oktober fik Bornholms Politi besked om fundet af en pistol, og siden rullede en efterforskning, der har ført til varetægtsfængsling af ni mænd. (Arkivfoto).
Midt i oktober fik Bornholms Politi besked om fundet af en pistol, og siden rullede en efterforskning, der har ført til varetægtsfængsling af ni mænd. (Arkivfoto). Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 14:53

Et skydevåben og et røveri er centrum i en straffesag, som i næsten to måneder har været mørklagt på Bornholm.

I alt ni mænd har siddet varetægtsfængslet siden slutningen af oktober og begyndelsen af november. Det oplyser Bornholms Politi mandag i en pressemeddelelse.

Sagen begyndte, da politiet 10. oktober fik information om fundet af et skydevåben på Galløkken syd for Rønne. Våbnet er en pistol, oplyser politiet til Ritzau.

Siden skete der en stribe anholdelser, ligesom retten bag såkaldt dobbeltlukkede døre varetægtsfængslede de ni.

Når en sag behandles bag dobbeltlukkede døre, indebærer det, at der ikke må gives besked om den sigtelse, som politiet har rejst.

Mandag har Retten på Bornholm i et retsmøde imidlertid besluttet at ophæve hemmelighedskræmmeriet. Derefter er politiet rykket ud med nogle detaljer.

Den yngste sigtede i sagen er 16 år, mens den ældste er 44 år. Alle er bosiddende på Bornholm, oplyser politiet.

Ikke alle sigtes for de samme lovovertrædelser. Nogle sigtes for røveri, mens andre sigtes for besiddelse af pistolen.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden