Krimi

Politiet trækker krav om udlevering af TV 2-bånd tilbage

Politiet har droppet krav om udlevering af researchmateriale fra TV 2-serien "Den sorte svane".


Opdateret kl. 14:49

Politiets Nationale Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har til brug for opklaringen af de sager, der er opstået i forbindelse med TV 2-dokumentarserien "Den sorte svane", krævet at få udleveret blandt andet råbånd og sms-korrespondancer af TV 2.

Men det krav er nu trukket tilbage.

Det oplyser TV 2 i en pressemeddelelse.

Årsagen er angiveligt, at TV 2 ikke længere betragtes som "ikke-mistænkt" i forbindelse med de forbrydelser, som er afdækket i forbindelse med udsendelserne.

Hvis man er mistænkt i en sag, har man ikke pligt til at udtale sig eller til at bidrage til politiets efterforskning i øvrigt.

Hos TV 2 er Michael Nørgaard, der er chefredaktør for dokumentar på TV 2, tilfreds med, at kravet er bortfaldet.

- Det er for os at se helt uden fortilfælde, at journalisters sms'er, mails og noter skal udleveres til politiet. Det er et indgreb i pressefriheden, og vi har ønsket at tage sagen så langt, vi overhovedet kan, siger han.

Michael Nørgaard ved ikke, om TV 2 betragtes som mistænkt i forbindelse med nogle af de sager, der er opstået i kølvandet på "Den sorte svane".

- Som vi hele tiden har sagt, står vi naturligvis til rådighed for politiets eventuelle spørgsmål.

- Vi har også flere gange meldt ud, at vi ikke mener, at TV 2 i tilblivelsen af "Den sorte svane" har begået noget strafbart ved at oprette det kontor, der afslører særdeles samfundsvæsentlig kriminalitet ved brug af skjult kamera, siger han i pressemeddelelsen.

"Den sorte svane" udkom i maj 2024 og afslørede, hvordan hærdede kriminelle samarbejdede med personer, der på overfladen var lovlydige borgere, om at begå kriminalitet og sikre sig et udbytte.

Det skete ved, at TV 2 ansatte en såkaldt muldvarp, juristen Amira Smajic, som tilbød at hjælpe de kriminelle med deres forehavende.

Samtalerne blev optaget med skjult kamera og blev senere brugt i tv-udsendelserne.

Anders Riisager, der var forsvarer for Lise Roulund, som optræder i serien, har politianmeldt TV 2, fordi han mener, at tv-stationen med sit setup kan have fremprovokeret den kriminalitet, der opstod i forbindelse med udsendelserne.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden