Krimi

Partnere i advokatfirma og fælles søn dræbt i flyulykke

Der var ikke andre om bord på det fly, som to partnere i Horten og deres søn styrtede med mandag i Schweiz.

To partnere fra advokatfirmaet Horten har mistet livet i et flystyrt. Deres fælles søn har også mistet livet. (Arkivfoto).
To partnere fra advokatfirmaet Horten har mistet livet i et flystyrt. Deres fælles søn har også mistet livet. (Arkivfoto). Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 19:30

Advokatfirmaet Horten oplyser i en mail til Ritzau, at firmaets forperson og partner, Line Markert, partner Andreas Christensen og deres fælles søn er omkommet i en privat flyulykke i Schweiz mandag aften.

De tre var de eneste, der var om bord på flyet.

Medarbejderne i Horten i Hellerup, Aarhus og Herning er tirsdag morgen blevet orienteret om hændelsen, lyder det i mailen.

- Vi er dybt berørte og rystede over denne tragiske ulykke. Line og Andreas har været en vigtig del af Horten i over 20 år, og dette er et enormt tab for os på et helt personligt plan, lyder det fra Horten i mailen.

- Vores varmeste tanker går til de efterladte i denne svære tid.

Udenrigsministeriet bekræfter tirsdag aften over for Ritzau, at tre danskere er døde.

- Udenrigsministeriet kan bekræfte, at tre danskere er omkommet i Schweiz. Udenrigsministeriet er i dialog med de lokale myndigheder, og de pårørende er underrettet, lyder det i en skriftlig kommentar.

Schweizisk politi skriver i en pressemeddelelse tirsdag, at et propelfly, der lettede fra lufthavnen i Samedan klokken 17.20 og havde kurs mod Roskilde, styrtede ned, to minutter efter at det lettede.

Alle passagerer om bord på flyet har mistet livet, lyder det i pressemeddelelsen.

I pressemeddelelsen skriver politiet, at de omkomne ikke er formelt identificeret.

Flystyrtet skete i udkanten af landsbyen La Punt Chamues-ch, der ligger i det sydvestlige Schweiz.

Flyet var ankommet til Schweiz fra Danmark 13. marts.

Årsagen til styrtet kendes ikke.

Af Hortens hjemmeside fremgår det, at Line Markert startede som advokatfuldmægtig i firmaet i 2003. I 2014 blev hun partner.

Ud over at være partner og forperson for bestyrelsen i Horten, var Line Markert også formand for Dansk Sejlunion fra 2017 til 2024.

Andreas Christensen blev partner i Horten 2005. Inden da havde han arbejdet hos advokatfirmaet Bech-Bruun Dragsted og i Justitsministeriet.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden