Politiet har beslaglagt 150 kilo amfetamin i Hillerød
Tre mænd er fængslet i en sag, hvor politiet onsdag fandt 150 kilo amfetamin på en adresse i Hillerød.
Opdateret kl. 13:29
Politiet beslaglagde onsdag 150 kilo amfetamin på en adresse i Hillerød.
Det skriver Københavns Politi på meddelelsestjenesten Politi Update.
På adressen i Hillerød blev en 52-årig mand anholdt. Senere på dagen anholdt politiet også to mænd på henholdsvis 37 og 20 år.
Beslaglæggelsen af amfetaminen skete som følge af en ransagning i forbindelse med efterforskningen af en narkotikasag.
Af sigtelsen mod de tre fremgår det, at de er mistænkt for at have været i besiddelse af seks papkasser, der hver indeholdt 25 pakker med hver et kilo kokain.
Papkasserne befandt sig i et kælderrum på Roskildevej i Hillerød.
De tre mænd er efter et grundlovsforhør i Dommervagten i Vestre Fængsel i København blevet fængslet i 15 dage.
I grundlovsforhøret nægtede de sig skyldige.
Grundlaget for fængslingen er, at dommeren mener, at der er risiko for, at de sigtede vil unddrage sig retsforfølgelse, begå ny ligeartet kriminalitet eller påvirke efterforskningen.
Grundlovsforhøret foregik for lukkede døre.
Når et grundlovsforhør er for lukkede døre, forhindres offentligheden i at høre nærmere om sagens beviser, eller hvad den sigtede eventuelt forklarer. Sigtelsen læses derimod op for åbne døre.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.