Politi

Rockergruppen Satudarah bliver smidt ud af klubhus i Esbjerg

Kommunalbestyrelsen i Esbjerg gør brug af en lov fra 2017 til at forbyde Satudarah at bruge gruppens klubhus.

Bandegrupperingen Satudarah er stiftet i Holland, men har i dag afdelinger flere steder i verden. I Esbjerg har kommunen nu bortvist gruppen fra dens klubhus. (Arkivfoto)
Bandegrupperingen Satudarah er stiftet i Holland, men har i dag afdelinger flere steder i verden. I Esbjerg har kommunen nu bortvist gruppen fra dens klubhus. (Arkivfoto) Robert Vos/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 19:35

Rockergruppen Satudarah må ikke længere bruge gruppens klubhus i Sædding i Esbjerg.

Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi og Esbjerg Kommune i en pressemeddelelse.

Der er tale om ejendommen på Brolæggervej 12 i Sædding i det vestlige Esbjerg. Her oprettede rockergruppen et klubhus i efteråret 2022.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden