Stor narkofangst - 43-årig sendt bag tremmer

Hash, kokain og piller blev opbevaret på flere adresser

Den 43-årige mand var blandt andet i besiddelse af næsten 300 gram kokain, da politiet slog til. <i>Arkivfoto: Lars Pauli</i>

Den 43-årige mand var blandt andet i besiddelse af næsten 300 gram kokain, da politiet slog til. Arkivfoto: Lars Pauli

HJØRRING:En 43-årig mand fra Hjørring-egnen er fredag eftermiddag blevet varetægtsfængslet i et grundlovsforhør ved Retten i Hjørring, som blev holdt for lukkede døre.

Det oplyser specialanklager Kim Kristensen fra Nordjyllands Politi.

Han oplyser, at den 43-årige mand blev anholdt torsdag, og at politiet på flere adresse i Hjørring-området konfiskerede store mængder narko.

- Ikke under 60 kilo hash, 282 gram kokain og 627 tramadolpiller, oplyser Kim Kristensen.

Tramadol er et morfinlignende lægemiddel med en stærkt smertestillende virkning.

Ved grundlovsforhøret erklærede den 43-årig sig delvis skyldig i sigtelsen efter straffelovens § 191, der handler om handel med narkotika i større mængder, der kan udløse en straf op til seks års fængsel.

Den 43-årige valgte ikke at kære varetægtsfængslingen, oplyser anklageren.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.