Politi

Strålevarme fra brændeovn var årsag til dødsbrand på Bornholm

Brandbart materiale blev antændt på grund af strålevarme fra brændeovn. 11-årig dreng mistede livet.

Bornholms Politi er kommet frem til årsagen til en brand på en landejendom på Aarsballevej 16. november. Det oplyser politiet en i pressemeddelelse.

I branden døde en 11-årig dreng, mens to yngre brødre og drengenes far blev lagt i kunstig koma.

Ifølge de brandtekniske undersøgelser opstod branden ved et inddækket område omkring en brændeovnsindsats, hvor strålevarme fra brændeovnen antændte noget brandbart materiale.

Den yngste af de to overlevende brødre - en fireårig dreng - er taget ud af koma. Han var svært sodskadet efter branden. Den anden bror - en otteårig dreng - og drengenes far blev slemt forbrændt og er fortsat i koma.

De er stadig i kritisk tilstand, men læger beskriver dem som stabile, oplyser politiet.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden