Krimi

Tidligere bankdirektør anklages for at tie om konti i udlandet

82-årig tidligere bankdirektør kræves straffet for at undlade at oplyse om millioner på udenlandske konti.

Stillehavsøen Vanuatu var ifølge anklagemyndigheden et af de steder, hvor en pensioneret bankdirektør fra Vestjylland gemte millioner af kroner. (Arkivfoto).
Stillehavsøen Vanuatu var ifølge anklagemyndigheden et af de steder, hvor en pensioneret bankdirektør fra Vestjylland gemte millioner af kroner. (Arkivfoto). Annika Hammerschlag/Ritzau Scanpix

En 82-årig pensioneret bankdirektør risikerer at skulle bag tremmer.

Manden er ved Retten i Herning tiltalt for skyldnersvig af særlig grov beskaffenhed.

Det skyldes, at han ifølge anklageskriftet undlod at oplyse Gældsstyrelsen om, at han havde omkring ni millioner kroner stående på konti i Singapore og på stillehavsøen Vanuatu.

Det var ellers penge, som styrelsen, der står for at inddrive gæld til det offentlige, gerne ville have fingre i.

Manden er nemlig tidligere dømt for groft skattesvig ved at have haft en proformaadresse i Malaysia, mens han reelt boede på en gård i Brande i Midtjylland.

Det betød, at den tidligere bankdirektør opnåede en væsentlig mere lempelig beskatning, end han ville have haft med officiel bopæl i Danmark.

Det kostede ham i 2013 en dom på to et halvt års fængsel og en bøde på 8,7 millioner kroner.

Men det har vist sig ualmindeligt svært at inddrive det skyldige beløb.

I september 2015 troppede pantefogeden op i mandens sommerhus i Hvide Sande.

Her undlod den pensionerede bankdirektør ifølge anklageskriftet at informere fogeden om millioner på en konto i Singapore.

I 2023 behandlede skifteretten i Herning en anmodning fra Gældsstyrelsen om at få manden erklæret personligt konkurs.

Her undlod han ifølge anklagen at oplyse, at han på daværende tidspunkt havde omkring én million kroner stående på en konto i National Bank of Vanuatu.

Den 82-årige mand nægter sig skyldig i anklagerne.

Han hævder, at politiet og anklagemyndigheden i forbindelse med den tidligere dom for skattesvig var bekendt med, at han havde penge på udenlandske konti.

- For mig at se har Skat intet gjort for at få fat i de penge, jeg har orienteret dem om hele vejen, lyder det i retten.

Den tiltalte med gråt hår og hvidt fuldskæg er iført en grå cardigan og bærer briller. Han støtter sig til bordet, da han tager plads i vidneskranken i retssal F.

Det er National enhed for Særlig Kriminalitet, der har efterforsket sagen.

Anklagemyndigheden kræver den tiltalte idømt fængselsstraf, men har endnu ikke uddybet strafpåstanden.

Derudover kræves ni millioner kroner konfiskeret hos den tiltalte.

Retten i Herning ventes at afslutte sagen tirsdag eftermiddag.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden