Krimi

Tre unge mænd tiltalt for knivdrab ved sportshal

En 23-årig mand blev i oktober dræbt i Birkerød med adskillige knivstik. Tre unge mænd er tiltalt for drabet.

Tre mænd på 19, 20 og 22 år er tiltalt for at have slået en 23-årig mand ihjel med adskillige knivstik. Knivstikkeriet fandt sted ved Søndervangshallen i Birkerød i oktober 2024. (Arkivfoto).
Tre mænd på 19, 20 og 22 år er tiltalt for at have slået en 23-årig mand ihjel med adskillige knivstik. Knivstikkeriet fandt sted ved Søndervangshallen i Birkerød i oktober 2024. (Arkivfoto). Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 13:40

Tre mænd er blevet tiltalt for at have slået en 23-årig mand ihjel i Birkerød den 28. oktober sidste år.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Nordsjællands Politi.

Den unge mand blev sent om aftenen stukket adskillige gange med kniv ved Søndervangshallen i Birkerød, hvilket førte til, at han umiddelbart efter døde.

Tidligere er det blevet oplyst, at offeret blev ramt af knivstik i ryggen, maven og i brystet. Alle stederne blev han stukket to gange.

Mændene, som politiet mener står bag, er 19, 20 og 22 år. Den 20-årige har siddet varetægtsfængslet i sagen siden slutningen af oktober, mens de to andre har været fængslet siden midten af november.

Den 20-årige drabstiltalte er foruden drabet blevet tiltalt for i to tilfælde at have været i besiddelse af en mindre mængde kokain, som han havde til hensigt at sælge videre.

Politiet har under sagen haft søgelyset rettet mod endnu tre personer, som blev anholdt og sigtet i sagen. Sigtelsen mod to af dem er frafaldet, mens den sidste ifølge Nordsjællands Politi stadig er sigtet for drab.

Det er ikke meldt ud, hvad motivet til drabet skulle være. Men i begyndelsen af efterforskningen oplyste politiet, at både den dræbte og i hvert fald nogle af de sigtede allerede inden drabet var kendt af politiet fra det kriminelle miljø i Birkerød.

Politiet har også arbejdet ud fra en hypotese om, at drabet er relateret til et internt opgør i det kriminelle miljø. Om det har vist sig at være korrekt, er torsdag uvist.

Sagen skal efter planen føres ved Retten i Lyngby over otte retsdage, men det er endnu uvist, hvornår retssagen begynder.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden