Pige blev utryg, da hun mødte pakkeposten - Så blev politiet tilkaldt
Opdateret kl. 17:31
Onsdag modtog Nordjyllands Politi en anmeldelse om, at en 12-årig pige var blevet antastet i Nørager klokken 07.20 af en mand i et ukendt sort køretøj, da hun var på vej i skole.
Manden havde åbnet en dør til et bagagerum og sagde ifølge pigens beretning, at hun skulle hoppe derind.
Det gjorde pigen ikke. I stedet trak hun sig og fortalte om episoden til personalet på den skole i området, hun går på. De kontaktede herefter politiet, der så med alvor på sagen.
Efter nærmere undersøgelser af videoovervågninger fik Nordjyllands Politi fat i den pågældende mand, som kørte pakkepost.
Han bekræftede ganske rigtigt, at han havde mødt pigen på gaden, da han skulle aflevere en pakke og åbnede bagagerummet. Han kunne godt mærke, at pigen var utryg ved situationen, så han sagde: - Kom du bare forbi. De ord havde pigen så oplevet anderledes, vurderer Nordjyllands Politi, som ikke gør mere ud af sagen og har kontaktet Sortebakkeskolen i Nørager og Hvilsom Friskole, som allerede var blevet informeret om hændelsen.
- Men pigen gjorde det helt rigtige i situationen. Hun trak sig, da hun var utryg ved situationen og informerede sin skole, siger politiassistent Anders Kammer fra Nordjyllands Politi.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.