Fik stjålet lamper for 170.000 – efter en uge lukkede politiet sagen
Efter oplevelsen gider nordjysk apoteker slet ikke at anmelde et nyt tyveri, han netop har været udsat for
Opdateret 24. marts 2025 kl. 20:02
Har du oplevet, at politiet hurtigt har lukket en efterforskning, selv om der er brugbart materiale til efterforskning eller konkrete vidner, så sende os en mail på redaktion@dnmh.dk.
Forestillingen om, at tyve skal være forsigtige for ikke at blive opdaget, og politiet nidkært efterforsker forbrydelser for at de ansvarlige kan stilles til regnskab har lidt et voldsomt knæk for apoteker Lars Walmar.
Mandag 3. marts oplevede han, hvordan tyve i nattens mulm og mørke havde stjålet 12 lamper til 14.165 kroner stykket fra hans apotek i Hadsund.
Lamperne, der var Nyhavn Udendørs Væglamper i kobber fra Louis Poulsen - hang på facaden, men var om natten blevet skruet ned og stjålet.
I første omgang var Lars Walmar optimistisk.
- Politiet havde gode spor at arbejde videre med, tænkte han.
Der var billeder fra et overvågningskamera ved apoteket og lidt længere oppe ad gaden havde en bank endnu bedre overvågningsbilleder, der viste en varebil med synlig nummerplade - netop i det tidsrum, hvor tyveriet var foregået.
Men det skulle hurtigt ændre sig.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.