Kriminalitet

Voldtægt i Østerådalen: Politi har nu dna fra mistænkt - men hvor er han?

Den formodede gerningsmand bag en voldtægt og et voldtægtsforsøg i Østerådalen for en måned siden efterlod sig dna. Alligevel ved politiet stadig ikke, hvem han er

Mand mistænkt for voldtægt i Aalborg
Mand mistænkt for voldtægt i Aalborg Foto: Nordjyllands Politi

Opdateret kl. 18:55

Politiet har nu en dna-profil på den mand, der har været efterlyst i en måned for en grov voldtægt og voldtægtsforsøg mod to kvinder i Østerådalen 20. oktober.

Men dna-profilen har ikke givet et match i de danske registre, og dermed er Nordjyllands Politi ikke kommet tættere på at identificere manden.

Det fortæller efterforskningslederen, politikommissær Carsten Straszek til Nordjyske.

Mandens dna er fundet på er par sandaler og en trøje, som han efterlod, da han flygtede fra Østerådalen efter voldtægtsforsøget.

Nordjyllands Politi sender nu dna-profilen ud til politiet i en række europæiske lande i håbet om, at den formodede voldtægtsmand er kendt i deres registre, fortæller Carsten Straszek.

Det kan nemlig give politiet det afgørende gennembrud i sagen, efter en måneds massiv efterforskning og flere hundrede henvendelser fra offentligheden, der indtil videre er endt i blindgyder.

De mistænkte mand er fortsat væk - og ingen ved tilsyneladende, hvem han er.

Overfald og voldtægt ved højlys dag

Voldtægtssagen har skabt utryghed, efter de to kvinder blev overfaldet i det rekreative område ved højlys dag af den fremmede mand. 

Voldtægten og voldtægtsforsøget skete fredag 20. oktober. Først blev en 32-årig kvinde overfaldet og udsat for fuldbyrdet voldtægt klokken 16.10, da hun var ude at gå på et stisystem i Østerådalen.

Knap en halv time senere - klokken 16.35 - blev en 46-årig kvinde, der var ude at løbe på samme stisystem også overfaldet og forsøgt voldtaget. Kvinden råbte om hjælp til en forbipasserende, og det fik gerningsmanden til at stikke af.

Men han efterlod sig altså sandaler og tøj, hvor politiet nu har fundet dna på.

Jagt på gerningsmand

Efter anmeldelsen af voldtægten og voldtægtsforsøget gik jagten ind på gerningsmanden. 

En mand blev kort tid efter anholdt og varetægtsfængslet i sagen, men som politiets efterforskning skred frem de kommende dage stod det klart, at han ikke havde noget med forbrydelserne at gøre.

Politikommissær Carsten Straszek fortæller, at man fra begyndelsen efterforskede bredt ud fra, at der kunne være en medgerningsmand, eller at gerningsmanden var en helt anden.

Og som politiet fik fat i overvågningsvideoer og afhørt vidner, blev søgelyset for alvor rettet mod den mand, der stadig er efterlyst.

Sagen bliver mystisk

Det betød, at politiet 25. oktober efterlyste den mistænkte og offentliggjorde overvågningsbilleder af manden og bad offentligheden om hjælp til at finde frem til manden.

Og her begynder den uhyggelige sag at blive mystisk. 

For de kommende dage offentliggjorde politiet flere overvågningsbilleder af manden, og det gav flere hundrede henvendelser fra borgere, der havde set ham.

For han havde været synlig i gadebilledet i Aalborg den dag, voldtægterne skete samt dagen efter - lørdag 21. oktober - og hans adfærd havde tiltrukket opmærksomhed.

Ved hjælp af vidner og endnu mere videoovervågning har politiet efterfølgende kunne kortlægge en stor del af den mistænkes færden.

Men lørdag 21. oktober klokken 18.30 forsvinder han nærmest ud af det blå. 

Ingen har set ham siden - og tilsyneladende er der heller ingen der ved, hvem han er.

Den mistænktes færden 20. oktober

Overvågningsbilleder har fanget manden efter klokken 16.30, hvor han går i bare fødder og t-shirt. 

Fra kl. 15 var han til stede i Østerådalen den 20. oktober iført mørkeblå langærmet trøje og brune sandaler. Under flugten var han i en t-shirt og havde bare fødder.
Foto: Nordjyllands Politi

21. oktober - cyklede med fladskærm

Dagen efter voldtægterne tiltrak den mistænkte sig opmærksomhed, da han cyklede rundt på en speciel SCO-damecykel med en fladskærm bagpå. 

Heller ikke cykel eller fladskærm er fundet endnu.

Dagen efter voldtægt og voldtægtsforsøg i Østerådalen er den mistænkte observeret talrige gange. Han er dog ikke set siden 21. oktober kl. 18.30 i Grønlandskvarteret.
Politiet har frigivet nye billeder af formodet gerningsningsmand i voldtægtssag i Østerådalen Nordjyllands Politi

Hvordan kan man forsvinde helt?

Politiet har altså masser af video af manden og mange vidner, der har set ham 20. og 21. oktober. 

Men hvordan er det muligt pludseligt at dukke op i to dage og så derefter forsvinde helt? Og hvorfor er der ingen, der ved, hvem manden er?

Den mest oplagte forklaring er, at manden ikke er dansker og heller ikke har tilknytning til Aalborg, fortæller Carsten Straszek.

Derfor har politiet ledt efter manden blandt ukrainske flygtninge, på asylcentre, i hjemløsemiljøet, misbrugsmiljøet, på byggepladser og juletræsplantager, ligesom man også har forhørt sig blandt lastbilchauffører.

- En af hypoteserne, vi arbejder ud fra, er, at han kun har været her kortvarigt, og er rejst væk igen, siger Carsten Straszek.

Derudover arbejder politiet også ud fra en hypotese om, at manden kan være psykisk ustabil. Og politiet har også undersøgt, om psykiatrien har kendskab til manden.

Men ingen af delene har givet et spor.

Heller ikke de over 300 henvendelser fra offentligheden har altså givet et gennembrud.

Politiet har fået henvendelser om 15 konkrete personer, som er blevet udpeget af borgere til at være manden på videoerne, men i alle tilfælde har det vist sig at være en blindgyde.

Derudover har politiet rykket ud med patruljer 30 gange, hvor borgere har troet, at de har set gerningsmanden, men hvor det heller ikke var tilfældet, fortæller Carsten Straszek.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden