Vindenergi

Krisen rammer testcenter ved Østerild

Ingen vil leje de sidste pladser til vindmøller

Vinger og nav til den første store testmølle i Østerild er samlet og skulle have været hejst op på plads i tirsdags. Foto: Peter Mørk
Vinger og nav til den første store testmølle i Østerild er samlet og skulle have været hejst op på plads i tirsdags. Foto: Peter Mørk Foto: Peter Mørk

Opdateret 17. maj 2022 kl. 11:39

ØSTERILD: Der er foreløbigt ingen firmaer, der har budt ind på de to resterende, ledige pladser i testcentret for store vindmøller ved Østerild.

Risø DTU er nu i gang med fjerde udbudsrunde, men indtil videre uden resultat, skriver NORDJYSKE Stiftstidende.

Seks af de syv pladser blev afsat i forbindelse med første udbudsrunde sidste år, men siden er et af firmaerne, tyske Nordex, sprunget fra.

Status er, at Simens råder over to af pladserne, og firmaet er i øjeblikket i gang med at rejse den første mølle. Vestas råder over to andre pladser, men har tidligere meddelt, at man først sætter en testmølle op i 2014. Den femte plads er lejet ud til den kinesiske vindmølleproducent Envision, der heller ikke har planer om at rejse en mølle før i 2014.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden