Kristjansson: Fuldt fokus på Kolding

Aalborg-træneren vil ikke tænke frem til søndagens potentielt afgørende kamp mod Skjern

Arkivfoto: Lars Pauli <i>Lars Pauli</i>

Arkivfoto: Lars Pauli Lars Pauli

GUDME:Et stærkt comeback af Aalborg Håndbold sikrede et enkelt point, da søndagens udekamp mod GOG endte uafgjort 25-25.

Det point betyder, at Aalborg Håndbold med fire point i den kommende uges hjemmekampe mod KIF Kolding København og Skjern er sikre på at indløse billet til semifinalen.

- Vi skal ikke tænke på, at der potentielt kan ligge en finale mod Skjern på søndag. Først skal vi have fuldt fokus på vores kamp på torsdag mod Kolding. Vi skal forberede os optimalt, så vi kan få en sejr der, og så kan vi bagefter begynder at tænke på Skjern, siger Aalborg-træner Aron Kristjansson, der dog glæder sig over, at semifinaleskæbnen ligger i egne hænder.

- Det var et meget vigtigt point. Nu er vi stadig selv herrer over, om vi skal i semifinalerne, og det er en meget rar følelse, siger Aron Kristjansson.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.