Kedelige Carly

Koncertanmeldelse fra Nibe Festival

Foto: Claus Søndberg

Opdateret kl. 20:24

KONCERT: Ingen over og ingen ved siden af "Call Me Maybe", intet mindre end lyden af sommeren 2012 og det helt store brag af et gennembrud for canadiske Carly Rae Jepsen.

Jo, "I Really Like You" - den med det meget karaktistiske omkvæd "I really, really, really, really, really, really like you" - er da også helt pænt oppe at ringe. 

Men på ingen måde som "Call Me Maybe".

Og desværre er der så ikke meget mere i karret hos Carly Rea Jepsen. Masser af yderst letfordøjelig radiopop af den type, som det kan være meget rart at have kørende - men ikke rigtigt noget, der på samme måde som "Call Me Maybe" og "I Really Like You" egner sig til at blive kastet ud på den helt store scene. Der viser sig ganske enkelt at være for lidt krudt og kugler i sangene til det store format. 

Men måske skyldes det også, at Jepsens og bandets tilgang til numrene er meget den samme hele tiden. 

I store og grove træk stiller de sig tilfreds med sangene, sådan som de fremtræder på indspilningerne - hvor færre og mere detaljerede numre nok ville have fået noget mere frem i dem. 

Det havde også været rart at få stillet ordentligt ind på lyden - mon der i det hele taget har været foretaget lydprøver? Lyden kom aldrig på noget tidspunkt væk fra et meget tromme- og især bas-domineret præg, der meget af tiden trængte Jepsens stemme alvorligt i baggrunden.

Netop Jepsens stemme er ellers hendes helt store aktiv. Den er faktisk ganske udmærket, på én og samme tid stærk og stolt og sødmefyldt, nogle vil måske opfatte den som lidt lillepigeagtig, men live bruger hun den i hvert fald for lidt. Og så kan hun som nævnt ikke rigtigt komme til for den mørkt rumlende lyd af bas og trommer.

Måske havde det også været bedre at gemme "Call Me Maybe" til allersidst og så gøre særligt meget ud af den - den kunne såmænd snildt være trukket til mindst det dobbelte. Med flere soloer og endnu flere syng-med-forløb.

Tilbage efter koncerten står lyden af (og stemningen fra) de to superhits og så lige rigeligt med numre, der bare får lov til at stryge forbi uden at nå at sætte det helt store præg (og i øvrigt uden den helt store kontakt til publikum), og man kan ikke sige sig fri for at kede sig.

Måske skulle man næste år dykke dybere i lommerne og anskaffe sig eksempel Taylor Swift som et af hovednavnene. Dét kunne være spændende.

Ove Nørhave

on@dnmh.dk

Carly Rae Jepsen på Stor Scene på Nibe Festival lørdag eftermiddag.

DEM SANG CARLY RAE JEPSEN

No Drug Like Me. Emotion. Run Away With Me. Julian. Now That I Found You. Gimmie Love. I Really Like You. Western Wind. Want You In My Room. Happy Not Knowing. Summer Love. Too Much. Everything He Needs. Boy Problems. When I Needed You. Automatically In Love. Call Me Maybe. Let's Get Lost. Cut to the Feeling.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden