Lastbil er gået i stå midt i karnevalsparade

Koblingen på en festvogn er røget under årets parade

Foto: Lars Pauli

Opdateret kl. 14:26

AALBORG: En lastbil er gået i stå midt på Vesterbro under karnevalsoptoget. Koblingen i lastbilen er røget.  

Det fortæller chaufføren af bilen, Søren Hedegaard. 

- Når vi kører rundt herinde blandt alle menneskerne, så filer vi på koblingen. Det har så gjort, at den er gået i stykker, siger han. 

Bilen er fra AMOK, der udlejer vogne til studenterkørsel. De har også 7-8 vogne med i årets karnevalsoptog. Ombord på vognen er betalende gæster, der har fri bar på hele turen indtil Kildeparken. 

Uheldet er sket lige før det store vejarbejde, der er i gang på Vesterbro. Lastbilen står i siden af vejen, så de bagfrakommende vogne kan komme forbi. 

Der er tilkaldt en mekaniker til stedet, der prøver på at fikse koblingen, så vognen kan fortsætte festen. 

Søren Hedegaard håber på, at vognen kan fortsætte til Kildeparken.  Foto: Lars Pauli

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden