Mors

Kulturmødet på Mors indleder jagten på frivillige hjælpere

Der afholdes et "tak for indsatsen"-arrangement 2. marts

Kulturmødet Mors 2017 afholdes i år fra 24.-26. august, og som sædvanligt vil der være brug for mange frivillige kræfter. Arkivfoto
Kulturmødet Mors 2017 afholdes i år fra 24.-26. august, og som sædvanligt vil der være brug for mange frivillige kræfter. Arkivfoto Foto: Peter Mørk

Opdateret 17. maj 2022 kl. 11:51

MORS: Kulturmødet Mors er i fuld gang med planlægningen, og igen i år vil der blive brug for mange frivillige kræfter i forbindelse med afviklingen af den 48 timer lange begivenhed.

Både tidligere og kommende frivillige inviteres derfor til et "tak for indsatsen"-arrangement torsdag 2. marts i kantinen i Morsø Kommunes administrationsbygning på Jernbanevej.

Chefkonsulent Niels Otto Degn og konsulent Susanne Jørgensen, Morsø Kommune, vil stå klar til at fortælle både nuværende og kommende frivillige seneste nyt om planlægningen af Kulturmødet 2017.

- Alt i alt skal vi op på omkring 100 frivillige, siger Susanne Jørgensen, der ser frem til at stå for organiseringen af de frivillige.

Under Kulturmødet har de frivillige mange forskellige opgaver lige fra salg af mad og drikkevarer til servicering af kunstnere og aktører.

Kulturmødet Mors foregår i år fra torsdag 24. august kl. 14 til lørdag den 26. august kl. 14 i Nykøbing. Begivenheden, der arrangeres i et samarbejde mellem Morsø Kommune og Region Nordjylland, blev afholdt første gang i 2013.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden