Kvart mio. til rideklub

Fritids- og kulturudvalget har bevilget 250.000 kroner til Dronninglund Rideklub.

Klubben skal som tidligere fortalt i NORDJYSKE have nyt hjemsted og har planer om at etablere sig på Holtegaard ved Try. - De har søgt om en mio. kroner, og vi har bevilget 250.000 kroner til at flytte ud til Holtegaard, hvor de er i gang med at lave en lejeaftale, fortæller udvalgsformand Eskild Sloth Andersen (S). Pengene skal gå til klubbens inventar. - Det skal være sådan, at det ikke er til noget fast. Vi kan ikke give tilskud til en privat ejendom, men vi kan give tilskud til Dronninglund Rideklub til bokse, som de kan tage med sig, hvis de flytter et andet sted hen på et tidspunkt, siger Eskild Sloth Andersen, der også begrunder beløbets størrelse med, at udvalget ikke har så mange penge. - Jeg håber selvfølgelig, at de kan få tingene til at hænge sammen, så de kan komme godt i gang. I klubbens ansøgning indgik også udgifter til etablering af baner, men det er der altså ikke givet støtte til. Fritids- og kulturudvalget har tidligere foreslået, at Dronninglund Rideklub lægges sammen med Hjallerup Rideklub, da det ny sted ligger nær Hjallerup. - Vi kan godt se det er problematisk, at Dronninglund flytter så langt væk fra Dronninglund by, men det er det, de har ønsket, og de har ikke ønsket en sammenlægning med Hjallerup Rideklub, konstaterer Eskild Sloth Andersen. Ikke alle i udvalget bakkede op om beslutningen. Hildo Rasmussen (S) var imod. - Jeg kan ikke gå ind for tilskuddet på en kvart million kroner, da de juridiske forhold omkring kontrakten mellem Holtegaard og rideklubben ikke er afklaret, siger Hildo Rasmussen, der mener, at klubben bør etableres tættere på Dronninglund by. - Holtegaard ligger for tæt på Hjallerup Rideklub. Det virker forkert at placere en ny rideklub dér. Jeg vil gerne støtte Dronninglund Rideklub, men så skal den etableres nærmere Dronninglund by, siger han.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden