Vold

Kvinde anholdt tre dage

Overfald i vaskekælder ikke nok til varetægtsfængsling mente dommer i grundlovsforhør

Den 26-årige kvinde fik sin anholdelse opretholdt i tre gange 24 timer. Arkivfoto
Den 26-årige kvinde fik sin anholdelse opretholdt i tre gange 24 timer. Arkivfoto Lars Pauli

AALBORG ØST: En 26-årig kvinde fik i et grundlovsforhør ved retten i Aalborg sin fængsling opretholdt i tre gange 24 timer.

Den 26-årige havde i aftes ved 22-tiden overfaldet en 27-årig gravid kvinde i en vaskekælder under en ejendom på Skallerupvej i Aalborg Øst.

Den 26-årige mente, at den 27-årige havde stjålet hendes pose til vasketøj.

Under tumulten, hvor den 27-årige forsøgte at undgå at det hele udartede sig - bl.a. ved at ville give den 26-årige posen tilbage - uddelte den 26-årige både en skalle samt tre-fire slag.

Nye afhøringer

Den 26-årige blev lørdag formiddag fremstillet i et grundlovsforhør sigtet for vold mod den 27-årige, men dommeren fandt ikke anklagemyndighedens beviser i sagen stærke nok til en varetægtsfængsling - trods kvindens forhistorie med flere voldsepisoder.

- Dommeren opretholdt kvindens fængsling i tre gange 24 timer med henblik på, at vi kan få foretaget yderligere afhøringer i sagen, siger vagtchef ved Nordjyllands Politi Poul Badsberg.

De to kvinder kendte ikke hinanden forud for det voldsomme overfald i vaskekælderen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden