Lær førstehjælp gratis
Håber på flere deltagere næste gang.
BRØNDERSLEV: Den Private dagpleje ”Bamseshule” har indgået et samarbejde med Brønderslev Svømmeklub BSK08.
Johnni Sagan Holt Larsen fra dagplejen, som er tidligere ambulancekører ved forsvaret og uddannet førstehjælpsinstruktør, er begyndt at undervise i førstehjælp i svømmeklubben, ganske gratis, både for gravide samt deltagere i baby- og børnesvømning.
- Vi mener, det er vigtigt for alle forældre, at kunne finde ud af at redde deres børn, hvis uheldet skulle være ude, lyder det fra de to parter.
Forældrene får et lille kursus i, hvad man kan gøre, hvis barnet er ved at drukne, får noget galt i halsen, eller deres hjerte lige pludselig skulle gå i stå.
- Derudover får vi en snak om de ting, som forældrene måtte have af spørgsmål i forbindelse med førstehjælp, fortæller Johnni Sagan Holt Larsen.
- Det er en ide, vi har fået i samarbejde med svømmeklubben. Vi håber hermed, at der er flere, som vil vælge at tilmelde sig de forskellige svømmehold.
Første kursus 12. april og kurset forløb rigtig godt.
- Forældrene sagde efter kurset, at de havde lært rigtig meget, og at de følte sig mere sikre, hvis uheldet en dag skulle være ude.
- Desværre var der ikke så mange deltagere, men vi håber på, der kommer flere næste gang.
Kurset kommer til at foregå tre til fire gange årligt.
Derudover kan man stadig tilmelde sig gratis førstehjælp på. www.bamseshule.dk
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.