Debat

Den stakkels Magnus Heunicke

Miljøminister Magnus Heunicke (S) blev mødt af utilfredse dyreaktivister, da han indviede Danmarks første naturnationalpark i Fussingø.
Miljøminister Magnus Heunicke (S) blev mødt af utilfredse dyreaktivister, da han indviede Danmarks første naturnationalpark i Fussingø. Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Jeg har lidt ondt af miljøminister Magnus Heunicke. Han bliver ustandseligt rodet ind i den ene møgsag efter den anden, og selv om han smilende og indrømmelsesparat afvæbner kritik med den ene indrømmelse af “undladelsessynder” efter den anden og det ene løfte efter det andet, så klæber “skidtet” til ham, og sagerne hober sig op. Sådan har det været i lang tid, og jeg synes det er lidt synd for den sympatiske mand.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden