Debat

Er fiskere gjort til syndebuk for at dække over en skandale?

- Er det i virkeligheden det endnu ukendte omfang af forurening, der er den væsentligste årsag til nedgangen i fiskebestandene i Kattegat og de indre danske farvande, sammen med landbrugets udledning af kvælstof, samt politikernes modvilje mod regulering af sæl og skarv, lyder det i indlægget. 
- Er det i virkeligheden det endnu ukendte omfang af forurening, der er den væsentligste årsag til nedgangen i fiskebestandene i Kattegat og de indre danske farvande, sammen med landbrugets udledning af kvælstof, samt politikernes modvilje mod regulering af sæl og skarv, lyder det i indlægget.  Arkivfoto: Lars Laursen/Biofoto/Ritzau Scanpix

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Miljøminister Magnus Heunicke (S) har tidligere udnævnt sig som havets minister, og har de seneste år bl.a. sat fokus på travlfiskeri, som i ministerens optik bør forbydes i store dele af det danske farvand.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden