Debat

Fiskere: Containerne skal findes, og der skal ryddes op

Fire containere og deres indhold er skyllet i land langs den nordjyske vestkyst, efter et fragtskib fra Mærsk natten til den 22. december tabte dem. Over 40 containere befinder sig fortsat i Skagerrak.  
Fire containere og deres indhold er skyllet i land langs den nordjyske vestkyst, efter et fragtskib fra Mærsk natten til den 22. december tabte dem. Over 40 containere befinder sig fortsat i Skagerrak.   Arkivfoto: Claus Bjørn Larsen/Ritzau Scanpix

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Lad det være sagt med det samme.

Det er rigtig ærgerligt, at et Mærsk-fartøj under stormen Pia tabte 46 containere i Skagerrak kort før jul. Det gav Ikke blot en synlig forurening af Skagerrak da indholdet af de 4 containere flød i land. Containerne gav samtidig dybe panderynker i erhvervsfiskeriet. For containerne udgjorde en betydelig sikkerhedsrisiko for fiskefartøjer umiddelbart efter containerne blev tabt. 

Derudover er de 42 containere, der endnu ikke er fundet, formodentlig endt på havbunden, hvor de udgør en gene for fiskeriet på vigtige fiskepladser, da fiskernes redskaber kan blive beskadiget efter et møde med en tabt container. 

Derfor skal de 42 containere findes og der skal ryddes op. For havmiljøets og fiskeriets skyld.

I fiskeriet vil vi gøre vores til, at vi hurtigst muligt kan få ryddet ordentligt op. Vi er vant til at tage det affald med i land, som vi fanger. Og vi kommer naturligvis til at gøre det samme med det tabte gods fra Mærsk-containerne. Ingen er mere afhængige af et sundt havmiljø end fiskerne. Derfor tager vi det ansvar på os.

Situationen med containerne er ærgerlig, men i fiskeriet ved vi også godt, at det er umuligt at undgå uheld. Mærsk skal faktisk have ros for, at de har taget ansvar i forbindelse med uheldet – både i forhold til oplysning om og opfølgning på uheldet, hvor der blandt andet blev udsendt en advarsel til fiskeriet om de flydende containere. Mærsk tog også ansvar for oprydning på strandene og meldte ud, at de har intention om, at alle 42 containere, som er på bunden på af Skagerrak, skal op af vandet.

Uheldet kunne også være sket for et hvilket som helst andet rederi. Og når det absolut skal være, så skal vi sætte pris på, at det var Mærsk, det skete for. For ville et fartøj fra et rederi under et bekvemmelighedsflag påtage sig det samme ansvar? Og var vores myndigheder parate til at følge op på uheldet, hvis det ikke var tilfældet?

Mærsk har også meldt ud, at man vil hjælpe de fiskere, som måtte have reelle økonomiske tab som følge af ulykken. Det er fornemt og det viser, at Mærsk tager ansvar. I den forbindelse vil vi gerne slå fast, at erstatningsspørgsmålet først og fremmest handler om at få erstatning, hvis man har fået beskadiget sit fiskegrej som følge af et møde med en container og evt. erstatning for det reelle tab, man har lidt, hvis man har været nødt til at blive i land eller undgå de sædvanlige fiskepladser mellem jul og nytår som følge af containerne.

Et sådant tilbud skal naturligvis ikke misbruges. Her har vi i fiskeriforeningerne et ansvar for at sikre, at det er de reelle tab, som containerne har påført fiskeriet, der kommer frem. Og det arbejder vi sammen med Mærsk om. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden