Debat

Frivillig i Nationalpark Thy: Nationalparken har brug for hjælp, men hvor er kommunalbestyrelsen?

- Med regeringens udspil til finansloven eroderer noget af det fundament, nationalparken står på. Derfor har nationalparken nu brug for en hjælpende hånd fra kommunen, skriver skribenten i dette debatindlæg.
- Med regeringens udspil til finansloven eroderer noget af det fundament, nationalparken står på. Derfor har nationalparken nu brug for en hjælpende hånd fra kommunen, skriver skribenten i dette debatindlæg. Foto: Nationalpark Thy

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Den 22. august 2008 indviede miljøministeren Nationalpark Thy, og der er vist ingen tvivl om, at nationalparken sammen med Cold Hawaii virkelig har sat Thy på landkortet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden