Heller ikke denne gang får pensionister en skattelettelse
At SVM regeringen ønsker at gøre noget positivt for erhvervslivet hører til i applaus afdelingen, fordi det er et nationalt ønske, at ejerskiftet i danske virksomheder kan gennemføres smidigt, når de hidtidige ejere ønsker at overlade virksomhederne til næste generation i stedet for at sælge til udlandet.
Derfor er den foreslåede skattelettelse positiv, men der er bare det problem, at SVM regeringen endnu en gang er kommet til at overse, at der er en stor gruppe danske skatteydere, der overses, og deres indkomstbasis er sociale pensioner, som slet ikke har modtaget nogen form for forbedring af indkomstgrundlaget, men derimod for måttet konstatere pris stigninger på alt muligt endog offentligt reguleret forbrug.
For ligesom at anskueligøre problemstillingen illustreres den ganske vel af dengang finansminister Lassen henvendte sig til sin politiske chef - I.C. Christensen - med ordene: Jens, hver gang du tager mest hensyn til de 50 i toppen, mister du 50.000 i bunden. Hvis der ikke gøres noget ved problemet med pensionisternes indkomstforhold, sker der det samme, for de har jo stemmeret.
Problemet kan løses, hvis partier overbeviser sig selv om, at gøre noget ved den sag, for der er hele tre behandlinger, hvori der kan stilles ændringsforslag..
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.