Debat

Marie Bjerre: Jeg bor i Jylland, har små børn og her er ulven et samfundsproblem

- Om det er, fordi jeg selv bor i Jylland og har mindre børn, ved jeg ikke, men efter min mening kan der ikke være nogen tvivl om, at ulven er blevet et samfundsproblem, skriver Marie Bjerre. 
- Om det er, fordi jeg selv bor i Jylland og har mindre børn, ved jeg ikke, men efter min mening kan der ikke være nogen tvivl om, at ulven er blevet et samfundsproblem, skriver Marie Bjerre.  Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 12:56

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

De seneste måneder har billeder af lemlæstede og skambidte får fyldt i aviserne. At høre fåreavlere fortælle om sønderrevne får, og børnefamilier berette om frygten for at lade babyen sove alene i barnevognen, gør mig oprørt.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden