Debat

Nedskæringer i togdrift vil være rigtig dumt

- Hvis den regionale og lokale jernbanedrift, staten overtager i Nordjylland, er en stærk beskåret drift, skal vi ikke forvente, at den kan udvides igen, da jernbanedrift nord for Århus ikke er noget staten, mener er vigtig at dømme efter DSBs håndtering, lyder det i indlægget.
- Hvis den regionale og lokale jernbanedrift, staten overtager i Nordjylland, er en stærk beskåret drift, skal vi ikke forvente, at den kan udvides igen, da jernbanedrift nord for Århus ikke er noget staten, mener er vigtig at dømme efter DSBs håndtering, lyder det i indlægget. Arkivfoto

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribenternes egen holdning.

I 2017 overtog Nordjyske Jernbaner, der er ejet af Region Nord, driften af regionaltog fra Skørping til Frederikshavn fra DSB. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden