Debat

Regeringen: Spar 10.000 ved at blive boende i Fjerritslev

Skatteministeren og SVM-skatteordførerne skriver i dette debatindlæg om, et lovforslag, der skal gøre det muligt for studerende i 25 yderkommuner at få et befordringsfradrag, når de transporterer sig til og fra studiet.
Skatteministeren og SVM-skatteordførerne skriver i dette debatindlæg om, et lovforslag, der skal gøre det muligt for studerende i 25 yderkommuner at få et befordringsfradrag, når de transporterer sig til og fra studiet. Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribenternes egen holdning.

Lad os kalde ham Jonas. Han læser til bygningskonstruktør i Aalborg og ville egentlig helst blive boende i Fjerritslev, hvor han har sine rødder, sin familie og sine venner. Men det er dyrt for ham at tage turen de cirka 50 kilometer i bilen frem og tilbage hver dag. Derfor flytter han væk fra sin hjemby.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden