Tv‑programmer

Lange køer hos Nybyggerne

Åbent hus med de fire tv-kendte huse var et stort tilløbsstykke

Det var et stort tilløbsstykke at komme ind og se de fire huse huse fra Nybyggerne til åbent hus søndag. Foto: Laura Guldhammer
Det var et stort tilløbsstykke at komme ind og se de fire huse huse fra Nybyggerne til åbent hus søndag. Foto: Laura Guldhammer Laura Guldhammer

Opdateret 18. april 2017 kl. 13:12

AALBORG: Selvom vejret søndag morgen var gråt, afholdt det ikke folk fra at stå i lange køer for at komme ind at se de fire huse fra TV2’s Nybyggerne, der ligger i Universitetsparken på Tinbergens Alle i Aalborg.

Det var produktionsselskabet Metronome og 2E Bolig Projektsalg, der holdt åbent hus, og alle de 5000 udbudte adgangskort var blevet afsat.

De fremmødte kunne også hilse på de fire par, som har færdigbygget og indrettet husene, og Jonas Henriksen fra "rødt hus" skulle næsten knibe sig selv i armen over den store interesse.

- Det er mærkeligt på en god måde, men også surrealistisk, at alle de mennesker er kommet for at se, hvad vi har prøvet at bygge. Det havde vi ikke set komme for et år siden, siger Jonas Henriksen.

Det bliver afgjort ved en livefinale onsdag 19. april, hvilket par der vinder deres drømmehus til en værdi af 2,9 mio. kr.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden