Gudumholm

Lederpris til fodboldtræner

Jesper Kær er årets ungdomsleder i Gudumholm

Årets ungdomsleder i skikkelse af Jesper Kær (tv) sammen med fodboldformand Lotte Baisgaard. Foto: GIF
Årets ungdomsleder i skikkelse af Jesper Kær (tv) sammen med fodboldformand Lotte Baisgaard. Foto: GIF GIF

Opdateret kl. 16:55

GUDUMHOLM: Titlen som ”Årets ungdomsleder 2014” i Gudumholm Idrætsforening (GIF) er gået til 41-årige Jesper Kær. Det synlige bevis - diplom, check og blomster - har han fået overrakt af fodboldformand Lotte Baisgaard.

Prisen gives for en ekstraordinær og særlig indsats. Jesper Kær er koblet med GIF’s U10-fodbolddrenge, som han har trænet siden de var i børnehavealderen. Det har Jesper Kær gjort med succes, og sideløbende har han været meget aktiv omkring det sociale på holdet.

- Du bidrager altid med smil og en kæk bemærkning og er utrolig vellidt af alle omkring holdet, bemærkede Lotte Baisgaard i sin overrækkelsestale, og tilføjede, at Jesper Kær også afser til kridtning af baner. brula

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden