Les Miserables til AKKC

AKKC har booket fire forestillinger af Herning-opsætningen af Victor Hugos roman.
AKKC har booket fire forestillinger af Herning-opsætningen af Victor Hugos roman.

Når MCH Herning Kongrescenter i september og oktober i år fejrer 25 års jubilæum for egenproduktionen af musicals, bliver det med en storstilet opsætning af musical-klassikeren Les Misérables.

Men ikke kun i Midtjylland er der store forventninger til opsætningen.

Nu har Aalborg Kongres & Kultur Center booket forestillingen og hele castet fra Herning til at spille fire forestillinger i Nordjyllands hovedstad i efterårsferien fra torsdag 19. oktober.

- Musicals står stærkt i Danmark i disse år, og vi vil egentlig gerne selv producere en musical hvert år, lige som Herning gør, men vi har ikke plads til det i kalenderen.

- Vi har så kigget os omkring efter mulige samarbejdspartnere og spurgte Herning. For vi har fulgt produktionerne i Herning og har vurderet, at de har en kvalitet og et højt niveau, som vi gerne vil tilbyde vores gæster. Det er meget glædeligt for os, at det er lykkedes at indgå et samarbejde om denne opsætning.

- Og det skulle gerne være indledningen til et længerevarende samarbejde om fremtidige musicalopsætninger, siger Ernst Trillingsgaard, direktør for Aalborg Kongres & Kultur Center.

Les Misérables er en verdensomspændende musical-succes, som udspiller sig omkring den franske revolution (1789-1799). Gennem hovedpersonerne Jean Valjean, Javert, Fantine, Cosette og Marius oplever publikum historien om kærlighed på trods og kampen for overlevelse og en større sag, alt sammen ledsaget af stor musik og imponerende scenografi.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden