Detailhandel

Lidl på Grønlands Torv

Ny butik åbner torsdag

Butikschef Johnny Nielsen og souschef Line Nymark var i sidste uge på gaden i Aalborg for at gøre reklame for Lidl og den nye butik på Grønlands Torv.
Butikschef Johnny Nielsen og souschef Line Nymark var i sidste uge på gaden i Aalborg for at gøre reklame for Lidl og den nye butik på Grønlands Torv.

AALBORG: Nu giver Lidl forbrugerne i Aalborg Øst muligheden for at ”Prøve noget nyt”, når de torsdag 28. august åbner ny butik på Grønlands Torv 10.

Det er den tredje Lidl-butik i Aalborg og butik nr. 94 i Danmark, og åbningen bliver fejret med fest, stemning og gode tilbud.

- Vi glæder os rigtig meget til at slå dørene op for kunderne her på Grønlands Torv. Der vil være prøveposer med nogle af Lidl’s mange kvalitetsmærker til de første 94 kunder torsdag. Derudover byder vi på morgenbrød fra vores eget brød-sortiment, og fra kl. 11 er der grillpølser udenfor butikken, fortæller Johnny Nielsen, der er butikschef i den nye butik.

Det er en mand med stor lokal erfaring, der får ansvaret for Lidl’s nye butik på Grønlands Torv. 38-årige Johnny Nielsen er Aalborgmand med stort dobbelt A og har mange års erfaring fra detailbranchen. Senest har han været butikschef i Lidl i Nørresundby.

Han får 22 medarbejdere. Mange kommer fra nærområdet, mens en stor del af de resterende er erfarne Lidl-medarbejdere.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden