Gerå

Løb i smukt østkystlandskab

Beboerforening klar med rundeløb

Soerensminde er startsted for rundeløbet. Arkivfoto
Soerensminde er startsted for rundeløbet. Arkivfoto

GERAA: Geraa & Omegns Beboerforening arrangerer ”rundeløb” i det skønne østkystlandskab ved skov og strand i Geraa og Omegn.

- Vi vil gerne vise, at vi er en aktiv landsby i Brønderslev Kommune - beliggende lige syd for Asaa og ud mod Kattegat-kysten, fortæller Knud Erik Sørensen fra beboerforeningen.

Der vil være forskellige ruter med varierende længde - 5,2 kilometer, 10,4 kilometer, 15 kilometer og 21 kilometer. Der er også udlagt en bane for børn og unge under 12 år.

Løbet afvikles lørdag 12. september med start klokken 13 og afslutning klokken 17. Løbet indledes fra Brønderslev Kommunes ældste hus, Sorensminde, Strandvejen 279 i Geraa. Løbet slutter samme sted. Der er opvarmning et kvarter før start. Borgmester Mikael Klitgaard vil starte løbet.

- Løbsunderlaget vil være grus, græs og asfalt. der vil være trafikhjælp flere steder på ruten, men der løbes på eget ansvar. Der vil være mulighed for omklædning på stedet, men der er ikke bademulighed.

Der vil være fri parkering i byen - ud for hallerne ved Geraa Engvej 65.

Tilmeldingen skal ske senest søndag 6. september på mailadressen: geraaloebet@gmail.co

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden