Stenum

Lokal krimi - og lokal øl

Forfatteren Lotte Dalgaard har skrevet en krimi med handling i Stenum

Lotte Dalgaard fortæller om sin bog, hvis handling foregår i Løkken og Stenum. Foto: Henrik Louis
Lotte Dalgaard fortæller om sin bog, hvis handling foregår i Løkken og Stenum. Foto: Henrik Louis

TOLSTRUP/STENUM: - Jeg er så glad for Vendsyssel, at jeg kommer her mange gange, og har endda ladet et afsnit i min ny kriminalroman foregå i Løkken, Stenum og Fårup Sommerland.

Forfatteren Lotte Dalgaard har fem-seks gange holdt ferie på Thorupgaard Bondegårdsferie.

Lotte Dalgaard var inviteret til en aften om øl og krimi i Stenum Kultur- og Borgerhus.

Her fortalte hun om sin bog, og dens tilblivelse.

Bogen ”Det Svageste Led” udkommer først i slutningen af maj, men deltagerne i krimi- og ølaftenen fik en forsmag på bogen.

Bogen handler om journalisten Line Lyng, der bor på Thorupgaard Bondegaardsferie.

En mand bliver skudt på stranden i den nye krimi.

- Jeg har været i Stenum med både veninder og familiemedlemmer, fortæller Lotte Dalgaard, der har to børn, Freja på 9 år og Nicklas på 20 år og hun er ”pap-farmor” til Lucinda på to år.

- Det har været sjovt at lade min hovedperson bo på Thorupgaard Bondegårdsferie, mens hun er på arbejde for sin avis.

- Jeg kan rigtig godt lide at komme herop og slappe af, og stranden i Løkken er en gåtur værd hele året, siger Lotte Dalgaard, 48 år, der bor i Nordsjælland.

Der var også mulighed for at smage på Thorupgaard Ferieøl, der er brygget og tappet af Det Bette Brewhouse i Stenum.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden