Lokal lærer hædret
"... at sprænge eller samle, sit eget verdensrum..." - sådan står der i Halfdan Rasmussens sang "At lære er at ville", der blev sunget ved indledningen til dette års prisoverrækkelse af
Årets professionsbachelor.
Overrækkelsen fandt sted i Lærerstandens Brandforsikrings flotte og unikke lokaler i Kompagnistræde i København, fredag eftermiddag 11. november.
Blandt deltagerne var Agnethe Sehested Olsen, lærer på Hjørring Private Realskole. Agnethe er dimitteret fra Læreruddannelsen i Aalborg i sommeren 2016.
Agnethe Sehested Olsen har skrevet et fremragende projektet og undersøgt, hvordan kvalificeret feedback kan give såvel drenge som piger bedre styr på skriftlig fremstilling.
Det var en meget kort version af det gode bachelorprojekt. Man kan gå ind på www.lærerprofession.dk for at se og læse den lange udgave.
Prisuddelingen er en fest. Der var masser af taler af blandt andre tidl. Chefredaktør Thorkild Thejsen. tidligere undervisningsminister og nu formand folketingets uddannelsesudvalg Christine Antorini uddelte prisen for årets tre bedste bachelorprojekt. Der var 59 indstillede projekter, hvor dommerkomiteen havde nomineret tre projekter, hvor Agnethe Sehested Olsen fra Hjørring Private Realskole fik en flot anden plads.
Prismodtageren fik diplom, Kähler-kande, en check på 6.000,- kr., gavekort til indkøb af bøger, samt en bog om Astrid Lindgren: "Denne dag - et liv" fra Læreruddannelsen i Aalborg.
Med til prisoverrækkelsen var repræsentanter fra skolerne, familiemedlemmer, hele dommerkomiteen, repræsentanter fra forlag og sponsorer og glade og dygtige vejledere fra Læreruddannelsen.
En rigtig fin dag, hvor fagligheden i Læreruddannelsen i høj grad kom til udtryk.
Lærerprofession.dk har taget initiativ til prisen, hvilket er med til at kvalificere bachelorprojekter, så der findes gode rollemodeller og gode opgaver, der kan give inspiration for andre.