Golf

Lucas Bjerregaard toer i Sydafrika

Frederikshavneren rykkede en plads tilbage på andendagen af Investec Cup i Sydafrika

Lucas Bjerregaard faldt fredag en plads tilbage i Sydafrika. Foto: Thomas Vinther
Lucas Bjerregaard faldt fredag en plads tilbage i Sydafrika. Foto: Thomas Vinther

Opdateret kl. 16:34

KOSTER: Efter den imponerende åbningsrunde i 65 slag havde den nordjyske golfspiller Lucas Bjerregaard fredag en mere stilfærdig anden runde ved Investec Cup i Sydafrika.

Frederikshavneren lavede to birdies og to bogeys og gik dermed runden i par. Samlet betød det, at Lucas Bjerregaard måtte træde et skridt tilbage i stillingen.

Ny mand i spidsen i sæsonfinalen på den sydafrikanske tour er hjemmebanefavoritten George Coetzee, der overtog føringen med to slags forspring ned til netop Bjerregaard, der er alene på andenpladsen.

Det betyder, at duoen lørdag slår ud i førerbolden ved Investec Cup. Det sker på en ny bane. Mens de første to runder er spillet på Millvale Private Retreat, så er det lørdag og søndag på Lost City Golf Club, der skal spilles.

Gå til relaterede emner

Forsiden