Lykke-Per kan blive mere lykkelig: Nomineret til 16 Robertpriser

Lars von Triers seriemorder, Ditte og Louise samt Journal 64 kommer lige efter med mange nomineringer.

Folkene bag Lykke-Per har en god sandsynlighed for at de efter Robert-uddelingen kan skåle for godt arbejd. Foto: Rolf Konow <i>Rolf konow</i>

Folkene bag Lykke-Per har en god sandsynlighed for at de efter Robert-uddelingen kan skåle for godt arbejd. Foto: Rolf Konow Rolf konow

Filmbranchen skal 3. februar fejre sig selv ved at dele et læs af priser ud. En af de mest eftertragtede priser er Årets danske spillefilm, hvor kampen står mellem Den skyldige, Ditte & Louise, Journal 64, Lykke-Per og The House That Jack Built.

Lars von Triers The House That Jack Built har 12 nomineringer og med 11 nomineringer hver kommer to meget forskellige film, nemlig komedien Ditte & Louise samt krimien Journal 64. Men den film, der potentielt kan løbe med flest statuetter, er Lykke-Per med 16 nomineringer.

Årets danske spillefilm

Den skyldige / Nordisk Film Spring, Producer: Lina Flint, Instr.: Gustav Möller

Ditte & Louise / Nordisk Film Production A/S, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niclas Bendixen

Journal 64 / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Christoffer Boe

Lykke-Per / Nordisk Film Production A/S, Producere: Thomas Heinesen & Karin Trolle, Instr.: Bille August

The House That Jack Built / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Lars von Trier

I alt 27 spillefilm er nominerede til Robert-priser, der bliver uddelt af Danmarks Film Akademi. Det er indenfor alt fra bedste instruktør, sang og sminkør. Men tv-serierne bliver også nominerede til de eftertragtede statuetter. Her var der dobbelt så mange kandidater at vælge mellem i år i forhold til året før. Her bliver Årets tv-serie enten Broen IIII, Herrens veje II, Kriger, Liberty eller The Rain.

Herrens Veje II har i alt seks nomineringer, foran Broen IIII, Kriger og Liberty der alle har fire nomineringer hver.

En Robert til Årets børne- og ungdomsfilm står mellem Brakland, Landet af glas, Vildheks, Vitello og Ternet Ninja, der har været en publikumstræffer siden premieren.

I kategorien Årets instruktør er der både debutanter og erfarne instruktører. Gustav Möller og Isabella Eklöf er nomineret for deres respektive debutfilm, mens Bille August, Christoffer Boe og Lars von Trier alle har prøvet at modtage prisen som den bedste instruktør.

Den tidligere modtager af prisen for bedste instruktør, Lars von Trier, er oppe mod flere debutanter i år.

Den tidligere modtager af prisen for bedste instruktør, Lars von Trier, er oppe mod flere debutanter i år.

Årets instruktør

Bille August / Lykke-Per

Christoffer Boe / Journal 64

Gustav Möller / Den skyldige

Isabella Eklöf / Holiday

Lars von Trier / The House That Jack Built

De dygtigste skuespillere

I kategorien Årets kvindelige hovedrolle på film har Ditte Hansen, Katrine Greis-Rosenthal, Louise Mieritz og Victoria Carmen Sonne opnået deres første nominering i denne kategori, hvorimod det er femte gang for Paprika Steen.

Ditte Hansen og Louise Mieritz spiller sammen - men kæmper også om at få prisen for bedste hovedrolle.

Ditte Hansen og Louise Mieritz spiller sammen - men kæmper også om at få prisen for bedste hovedrolle.

På tv siden står kampen om de bedste hovedroller mellem Alba August (The Rain), Ann Eleonora Jørgensen (Herrens veje II), Danica Curcic (Kriger), Lene Maria Christensen (Friheden) og Sofia Helin (Broen IIII).

Årets kvindelige hovedroller

Årets kvindelige hovedrolle film

Ditte Hansen / Ditte & Louise

Katrine Greis-Rosenthal / Lykke-Per

Louise Mieritz / Ditte & Louise

Paprika Steen / Den tid på året

Victoria Carmen Sonne / Holiday

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

Alba August / The Rain

Ann Eleonora Jørgensen / Herrens veje II

Danica Curcic / Kriger

Lene Maria Christensen / Friheden

Sofia Helin / Broen IIII

Hos de mandlige hovedroller er Baard Owe, Esben Smed, Matt Dillon og Rasmus Bjerg for første gang nominerede i kategorien, mens Jakob Cedergren er nomineret for fjerde gang. Baard Owe er således nomineret posthumt. Det er første gang i Filmakademiets historie, at en afdød skuespiller er blevet nomineret.

Årets mandlige hovedrolle i en tv-serie står mellem Carsten Bjørnlund (Liberty), Dar Salim (Kriger), Lars Mikkelsen (Herrens veje II), Lars Ranthe (Friheden) og Thure Lindhardt (Broen IIII).

Årets mandlige hovedrolle

Årets mandlige hovedrolle - film

Baard Owe / Christian IV - Den sidste rejse

Esben Smed / Lykke-Per

Jakob Cedergren / Den skyldige

Matt Dillon / The House That Jack Built

Rasmus Bjerg / Så længe jeg lever

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

Carsten Bjørnlund / Liberty

Dar Salim / Kriger

Lars Mikkelsen / Herrens veje II

Lars Ranthe / Friheden

Thure Lindhardt / Broen IIII

Årets Publikumspris er endnu ikke afgjort - der kan man stadig nå at stemme på sin favorit via dette link. Her der der mange valg muligheder - om man så er til Iqbal, Hodja, julemandens datter, en ternet ninja eller Christian IV.

Nomineringer indenfor tv-serier

Årets korte tv-serie

30 / Drive Studios, Hovedforfattere: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk, Producer: Mikkel Herforth, Konceptuerende instr.: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk

Doggystyle / DR Ung, Hovedforfatter: Anna Emma Haudal, Producer: Rikke Lassen, Konceptuerende instr.: Anna Emma Haudal

En fremmed flytter ind / Made in Copenhagen ApS, Hovedforfattere: Krister Moltzen & Nicole N. Horanyi, Producer: Helle Faber, Konceptuerende instr.: Nicole N. Horanyi

Theo & Den Magiske Talisman / DR Drama, Hovedforfattere: Trine Piil & Peter Gornstein, Producer: Nynne Selin Eidnes, Konceptuerende instr.: Peter Gornstein

Vitello / Ja Film A/S, Hovedforfatter: Kim Fupz Aakeson, Producer: Anders Berthelsen, Konceptuerende instr.: Dorte Bengtson

Årets tv-serie

Broen IIII / Nimbus Film & Filmlance, Hovedforfattere: Hans Rosenfeldt & Camilla Ahlgren, Producere: Bo Ehrhardt & Anders Landstrøm, Konceptuerende instr.: Henrik Georgsson

Herrens veje II / DR Drama, Hovedforfatter: Adam Price, Producer: Camilla Hammerich, Konceptuerende instr.: Kaspar Munk

Kriger / Miso Film, Hovedforfattere: Christoffer Boe & Simon Pasternak, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Konceptuerende instr.: Christoffer Boe

Liberty / DR Drama, Hovedforfatter: Asger Leth, Producer: Karoline Leth, Konceptuerende instr.: Mikael Marcimain

The Rain / Miso Film, Hovedforfatter: Jannik Tai Mosholt, Producer: Christian Potalivo, Konceptuerende instr.: Kenneth Kainz

Årets mandlige birolle - tv-serie

Anton Hjejle / Liberty

Elliott Crosset Hove / Broen IIII

Jesper Groth / Klaphat

Lars Ranthe / Kriger

Simon Sears / Herrens veje II

Årets kvindelige birolle - tv-serie

Asta Kamma August / Sygeplejeskolen

Camilla Lau / Herrens veje II

Fanny Louise Bernth / Herrens veje II

Josephine Park / Doggystyle

Sofie Gråbøl / Liberty

Nomineringer indenfor film-kategorien

Årets børne- og ungdomsfilm

Brakland / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Martin Skovbjerg

Landet af glas / Pilot Film ApS, Producere: Egil Dennerline, Marie Rønn & Jeppe Vig Find, Instr.: Marie Rønn & Jeppe Vig Find

Ternet Ninja / A Film Production, Sudoku & Pop Up Production, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen

Vildheks / Good Company Films, Producere: Stinna Lassen & Anni Faurbye Fernandez, Instr.: Kaspar Munk

Vitello / Ja Film A/S, Producer: Anders Berthelsen, Instr.: Dorte Bengtson

Årets engelsksprogede film

A Star is Born / Instr.: Bradley Cooper, Distr.: SF Studios

Call Me By Your Name / Instr.: Luca Guadagnino, Distr.: United International Pictures

The Florida Project / Instr.: Sean Baker, Distr.: Scanbox Entertainment

The Shape of Water / Instr.: Guillermo del Toro, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S

Three Billboards Outside Ebbing Missouri / Instr.: Martin McDonagh, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S

Årets ikke-engelsksprogede film

Burning / Instr.: Lee Chang-dong, Distr.: Camera Film

Cold War / Instr.: Pawel Pawlikowski, Distr.: Scanbox Entertainment

Grænse / Instr.: Ali Abbasi, Distr.: Camera Film

Roma / Instr.: Alfonso Cuarón, Distr.: Scanbox Entertainment

Shoplifters / Instr.: Hirokazu Koreeda, Distr.: Filmbazar

Årets mandlige birolle

Adam Brix / Ditte & Louise

Anders W. Berthelsen / Ditte & Louise

Benjamin Kitter / Lykke-Per

Fares Fares / Journal 64

Jacob Lohmann / Den tid på året

Årets kvindelige birolle

Fanny Leander Bornedal / Journal 64

Jessica Dinnage / Den skyldige

Julie Christiansen / Lykke-Per

Karen-Lise Mynster / Den tid på året

Sofie Gråbøl / Den tid på året

Årets originale manuskript

Ditte Hansen & Louise Mieritz / Ditte & Louise

Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen / Den skyldige

Jakob Weis / Den tid på året

Johanne Algren & Isabella Eklöf / Holiday

Lars von Trier / The House That Jack Built

Årets adapterede manuskript

Anders Matthesen / Ternet Ninja

Bille August & Anders August / Lykke-Per

Bo Hr. Hansen, Nikolaj Arcel & Mikkel Nørgaard / Journal 64

Bo Hr. Hansen, Poul Berg & Kaspar Munk / Vildheks

Kim Fupz Aakeson & Dorte Bengtson / Vitello

Årets scenograf

Jette Lehmann / Lykke-Per

Josephine Farsø / Holiday

Sabine Hviid / Vildheks

Simone Grau Roney / The House That Jack Built

Søren Gam / Ditte & Louise

Årets fotograf

Dirk Brüel / Lykke-Per

Jacob Møller / Journal 64

Jasper J. Spanning / Den skyldige

Manuel Alberto Claro / The House That Jack Built

Nadim Carlsen / Holiday

Årets kostumier

Charlotte Moe / Så længe jeg lever

Manon Rasmussen / Lykke-Per

Manon Rasmussen / The House That Jack Built

Pernille Holm & Emilie Bøge Dresler / Journal 64

Stine Gudmundsen-Holmgreen / Den tid på året

Årets sminkør

Bjørg Serup / Så længe jeg lever

Cecilie Do / Christian IV - Den sidste rejse

Dennis Knudsen / The House That Jack Built

Dennis Knudsen & Tina Helmark / Lykke-Per

Sofie de Mylius / Ditte & Louise

Årets klipper

Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Lykke-Per

Carla Luffe / Den skyldige

Molly Malene Stensgaard & Jacob Schulsinger / The House That Jack Built

My Thordal & Janus Billeskov Jansen / Journal 64

Olivia Neergaard-Holm / Holiday

Årets sounddesigner

Kristian Selin Eidnes Andersen / The House That Jack Built

Morten Green & Eddie Simonsen / Journal 64

Niels Arild & Kim Dalum / Lykke-Per

Oskar Skriver / Den skyldige

Oskar Skriver & Bo Asdal / Ternet Ninja

Årets score

Av Av Av / Brakland

Flemming Nordkrog / Vildheks

Jomi Massage / Ditte & Louise

Kristian Selin Eidnes Andersen & Nicklas Schmidt / Julemandens datter

Lorenz Dangel / Lykke-Per

Mikkel Maltha & Anthony Lledo / Journal 64

Årets originale sang

'Skubber det sne' - Anders Matthesen, Komp.: Anders Matthesen & #KewanLiggerBeatetNormal / Ternet Ninja

'Sut min klit' - Nikoline, Komp.: Nikoline / Ditte & Louise

'Under solen' - Wafande, Søren Schou & Andreas Keilgaard, Komp.: Wafande, Søren Schou & Andreas Keilgaard / Iqbal & Den Indiske Juvel

'Vild' - Lydmor, Komp.: Jenny Rosander, Lasse Lyngbo, Mads Møller & Thor Nørgaard / Vildheks

'Vitello' - Peter Sommer, Jøden & DJ Static, Komp.: Peter Sommer, Jøden & DJ Static / Vitello

Årets visuelle effekter

Jonas Ussing & Martin Madsen / Iqbal & Den Indiske Juvel

Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Lykke-Per

Peter Hjorth / The House That Jack Built

Simon Sandin, Christian Sjöstedt & Christina Jæger / Vildheks

Toke Rude Trangbæk, Daniel French & Sammy Larsen / I Krig & Kærlighed

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

Dolphin / M&M Productions, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Lauritz Munch-Petersen

Fugle / Nepenthe Film, Producer: Julie Hjorth, Instr.: Trine Nadia

Maja / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Marijana Jankovic

November / Super8, Producer: Iben Søtang Jacobsen, Instr.: Kasper Møller Jensen

Næste stop / Meta Film, Producere: Johannes R. Nørregaard & Trin Hjortkjær Thomsen, Instr.: Daniel Kragh-Jacobsen

Nomineringer indenfor dokumentar

Årets kortfilm: Dokumentar

Enten Eller / Den Danske Filmskole, Producere: Karen Kristensen & Anna Malmkjær, Instr.: Thora Lorentzen

Fantasi Fantasi / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Kaspar Astrup Schröder

Hjemsøgelsen / Norman Film, Producer: Christian Einshøj, Instr.: Christian Einshøj

Vidne / Den Danske Filmskole, Producer: Zire Schucany, Instr.: Louise Leth

Vi lader billedet stå et øjeblik / Made in Copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Esther Wellejus

Årets dokumentarfilm

Bobbi Jene / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Elvira Lind

Den nat vi faldt / Bullitt Film, Producer: Rikke Tambo Andersen, Instr.: Cille Hannibal

Olegs krig / Final Cut for Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont

Skjold & Isabel / Wergeland Film, Producer: Emil Kramhøft Dinsen, Instr.: Emil Næsby Hansen

The Return / Walenciak Film, Producer: Julie Friis Walenciak, Instr.: Malene Choi Jensen

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.