Lynge håber på tre aftaler
Direktøren satser på at alle bliver i AaB
ALVOR: AaB-direktør Lynge Jakobsen ankom torsdag aften til klubbens træningslejr i Portugal, og her håber han på heftig mødeaktivitet.
Fortsat mangler klubben at få afklaret fremtiden med Anders Due og Patrick Kristensen samt assisterende træner Allan Kuhn, og det er noget af det direktøren skal arbejde på i Portugal.
- For mig er det vigtigt at være her. Når man er på AaB normalt går der alligevel dage, hvor man ikke lige får taget de snakke, der skal til. Hernede har man tiden til det, fordi vi ikke skal lave andet i de her dage. Så kan man få tingene overstået, siger han.
- Jeg regner da med at lukke nogle aftaler, mens vi er her, selvom det ikke er sikket, at vi melder noget ud, mens vi er i Portugal. Jeg ser ikke noget dramatik i, at vi er gået over de deadlines, jeg oprindeligt havde meldt ud, for sådan går det nogle gange. Vores tilgang er, at vi gerne vil beholde alle tre i Aalborg, og stemningen er også sådan, at jeg tror på det, siger han.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.