Lystmorderen er løs på biblioteket
Tom Oxager signerer sin ny bog ”De gode græd og de onde lo” - og fortæller gerne om den i Sæby
SÆBY: Først kom Rigsvåbnet, hvor læserne stifter bekendtskab med politikvinden Anna Storm, så fulgte ”Guld for enhver pris” og ”Over alle grænser”.
Nu er han klar med sin fjerde kriminalroman - ”De gode græd og de onde lo”. Her kaster han et kærligt - men ikke ukritisk - blik på egnens kulørte karakterer og deres gøren og laden.
Når han ikke skriver, bruger han sin tid som billedkunstner. Han er født i Sorø og opvokset i Haslev. Allerede i begyndelsen af halvfjerdserne tabte han sit hjerte til Sæby, hvor han - med en enkelt afbrydelse - har boet siden. Tom Oxager har elsket Sæby i en menneskealder og hans kærlighed skinner igennem i hans bøger.
De gode græd og de onde lo
En upopulær forretningsmand myrdes under mystiske omstændigheder og efterforskernes arbejde hjælpes ikke ligefrem af det aparte persongalleri, der bliver viklet ind i politiets opklaringsforsøg.
Nogen vil hjælpe med at løse mysteriet, andre besvære indsatsen. Og så er der alle dem, der bare ikke kan lade være med nysgerrigt at blande sig, når der sker noget i lokalområdet.
Tonen kan - som den bør i en krimi med fødderne solidt plantet i det nordjyske - være grum og hård, men det er humor med et kærligt glimt i øjet.
Tom Oxager besøger på Sæby Bibliotek 23. maj kl. 14, og her bliver der lejlighed til at få en snak med ham om hans forfatterskab.
Bøger og Papir fra Sæby vil sælge bogen og Tom Oxager signerer sine bøger.
Læs mere på Oxagers hjemmeside www.tom-ox.dk,
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.